0
مجموع : 0 ریال
سبد خرید خالی است!
بروزرسانی

تاریخ زرتشتیان ایران

نویسنده: هاشم رضی
ناشر: بهجت
موضوع: تاریخ ایران
قطع: وزیری
نوع جلد: زرکوب
سال چاپ: 1394
نوبت چاپ: 1
تعداد صفحات: 920
شابک: 9782000486312

اوضاع سیاسی،اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی زرتشتیان در دوران قاجاریه...
مهاجرت ایرانیان زرتشتی به هندوستان
تاریخ ایرانیان از آغاز تا عصر حاضر
زرتشتیان، از اقلیت‌های دینی ایران، تا اواسط دورة قاجاریه مثل اغلب ساکنان ایران از داشتن سواد و مدرسه محروم بودند. آموزش و پرورش در میان زرتشتیان بیش‌تر آموزش مسائل دینی را شامل می‌شد. شکل‌گیری مدارس جدید از زمان ورود نخستین فرستادة پارسیان، «مانکجی لیمجی هوشنگ هاتریا»، عملی شد، او توانست در مدت حضورش در ایران مدارسی را برای کودکان زرتشتی تأسیس کند. بعد از او هم دیگر فرستادگان پارسی ازجمله کیخسرو جی خان‌صاحب کار او را ادامه دادند. ارباب کیخسرو شاهرخ هم در تأسیس مدارس بسیار کوشا بود. مدارس زرتشتیان خاص پسران نبود و مدارسی هم برای دختران زرتشتی تأسیس شد. در این مقاله سعی شده است با رویکردی تحقیقی و تحلیلی تأثیرات مدارس در پیشرفت فرهنگی و اجتماعی زرتشتیان ایران بررسی شود و نشان داده شود که این مدارس زمینه را برای حضور زرتشتیان در عرصة اجتماع ایران فراهم ساختند.
پيروان دين زرتشتي در ايران پس از اسلام موقعيت خود را به نفع مسلمانان از دست دادند. اينان تا دوران قاجاريه در ايران با تحمل مشکلات فراوان حضور داشتند. محدوديت هايي که زرتشتيان با آن مواجه بودند مانع از آن مي شد تا بتوانند در امور کشوري نقشي بر عهده داشته باشند، اين در حالي است که پارسيان؛ يعني هم کيشان زرتشتيان ايران؛ در هند توانستند جايگاهي مناسب براي خود رقم بزنند. پارسيان به خصوص از اوايل قرن نوزدهم ميلادي تحت توجهات بريتانيا به لحاظ اقتصادي پيشرفت هاي فراواني نمودند و بدان جايگاه رسيدند که زبانزد خاص و عام شدند. قدرت اقتصادي پارسيان زمينه را براي کمک هاي آنان به ديگران فراهم نمود و در اين بين زرتشتيان ايران هم از آن بهره مند شدند. در اقدامي عملي پارسيان انجمني به نام «انجمن بهبودي حال زرتشتيان ايران» به وجود آوردند که اين انجمن نماينده اي به نام «مانکجي ليمجي هوشنگ هاتريا» را به ايران فرستاد تا اقداماتي در بهبود حال زرتشتيان ايران انجام دهد.
اشتراک

 شماره های تماس :

 

 02166456295 

 

09129452845


 

تمامی کالاها و خدمات فروشگاه حسب مورد دارای مجوزهای مربوطه بوده و همه فعالیتهای این

 

سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

 

لازم به یادآوری است دامین  www.ketabeshahr.net  نیز وابسته به این مجموعه بوده

 

وحکم واحد را دارد.

 

 

آدرس : تهران خیابان اردیبهشت پایین تر از خیابان جمهوری پلاک 39 زنگ زیر همکف

 

 

ایمیل : info@ketabeshargh.com

 

کاربران محترم انتشارات کوچ نیز وابسته به این مجموعه بوده و مولفان و مترجمانی که قصد چاپ کتاب دارند می توانند با این مجموعه تماس بگیرند .

بالا