فروش ویژه زمستانه

فروشگاه اینترنتی کتاب شرق

همه کتابهای سایت با 20 درصد تخفیف عرضه شده است.

تلفن 02166456295

جامعه سالم

240000 ریال
موجودی
نویسنده: اریک فروم
مترجم: اکبر تبریزی
ناشر: بهجت
موضوع: جامعه شناسی
قطع: رقعی
نوع جلد: شمیز
سال چاپ: 1395
نوبت چاپ: 8
تعداد صفحات: 411
وزن: 458گرم
شابک: 9789646671928

مقدار:

 اريك فروم در كتاب «جامعه سالم» همان سير فكري را پيش مي گيرد كه پيش از اين با كتاب هاي «گريز از آزادي» و «انسان براي خويشتن» آغاز كرده بود. فروم در اين ۲ اثر قرائتي انسان گرايانه از انديشه هاي ماركسيستي به دست مي دهد. در كتاب «گريز از آزادي» نشان مي دهد كه هدف جنبش هاي توتاليتري فرار از آزادي است كه انسان در دنياي كنوني به دست آورده است؛ انساني كه از قيود قرون وسطايي رها شده بود ولي آزادي لازم را براي بنا كردن زندگي اي كه بر بنياد خرد و عشق باشد، نداشت. لذا به منظور كسب امنيت و آرامش، به پيشوا، برتري نژاد و يا كشور تسليم شده بود. فروم در همين بستر فكري در كتاب «جامعه سالم» سعي دارد نشان دهد كه زندگي در دموكراسي قرن بيستم نيز نوعي ديگر از گريز از آزادي است و موضوع محوري اين اثر تجزيه و تحليل همين گريزي است كه فروم آن را مبتني بر از خودبيگانگي انسان امروز مي داند. او در اين اثر انسان مصرف كننده تك ساحتي را زير سؤال مي برد و او را به ارزش هاي انساني و اجتماعي فرامي خواند. بدين ترتيب، پژوه فكري او در اين كتاب منتهي به تز تحليل رواني اومانيستيك مي شود. ايده اي كه فروم در اين كتاب طرح مي كند با اين انتقاد از جامعه صنعتي پيش مي رود كه انسان امروز چنان مجذوب ساختن ماشين آلات صنعتي شده است كه ديگر هدف او از توليد، زندگي بهتر نيست بلكه زندگي اش تحت الشعاع توليد قرار گرفته است و اين مسأله تا آنجا افسارگسيخته پيش رفته است كه خود جزيي از ماشين شده نه صاحب آن و اين شرايط انسان را از خود بيگانه كرده است. در چنين فضايي، جامعه مدرن درصدد ايجاد فرهنگي است كه نيازهاي انساني را برآورده كند، آرمان آن هماهنگي و سازش بين نيازهاي فردي و اجتماعي و پايان دادن به اختلاف بين طبيعت انسان و نظم اجتماعي است. به نظر مي رسد كه از ۲ راه مي توان به اين مقصد رسيد؛ با افزايش تكنيك توليد كه اجازه مي دهد همه به طور رضايت بخشي بهره مند شوند و يا با تصويري منطقي و عيني از انسان و نيازهاي واقعي او. به عبارت ديگر هدف كوشش هاي انسان امروزي ايجاد جامعه سالم است. يعني جامعه اي كه خود و اعضاي آن به مرحله عينيت گسترش يافته است و به فرد امكان مي دهد تا واقعيت خود، ديگران و طبيعت را درك كند و دچار غرور بچگانه دانش خود و تصور باطل برتري بر همه نشود. 
    اريك فروم در تحليلي كه از شرايط امروز بشر ارائه مي دهد ، مي گويد كه مسأله ما در قرن بيستم اين است كه «انسان مرده است». در قرن نوزدهم معناي انسان نبودن ستمكاري و سخت دلي بود، در قرن بيستم انسان نبودن يعني بيگانگي از خود. در گذشته خطر در بنده و برده شدن انسان ها بود، در آينده
    « آدمك كوكي شدن» بشر را تهديد مي كند و راه حلي كه فروم در اين كتابش براي پرهيز از خطر آدمك كوكي شدن ارائه مي دهد كمونيتاريسم اومانيستيك Humanistic Communatarisim است. در واقع بايستي بهره كشي انسان از انسان متوقف شود و اقتصاد در خدمت رشد انسان قرار گيرد. فروم در اين كتاب خواننده را به اين انتخاب اساسي مي رساند كه بايد بين آدمك كوكي شدن(چه در جامعه سرمايه داري و چه در جامعه كمونيستي) يا سوسياليسم كمونيتارين يكي را برگزيند. او معتقد است كه انسان امروز بين
    دو راهي انتخاب سرمايه داري يا كمونيسم قرار ندارد. شواهد نشان مي دهد كه بشر به آدمك كوكي شدن گرايش دارد كه نتيجه درازمدتش بيماري رواني و نابودي است. با اين حال فروم سعي دارد كه در اين اثر خود راهكاري براي برون رفت از اين بحران به دست دهد و اين نسخه خود را در قالب «جامعه سالم» با محوريت ايمان به خرد، حسن نيت و سلامت روان و مسئوليت مشترك مي پيچد. 

فروشگاه اینترنتی کتاب شرق

 شماره های تماس : 02166453744 - 02166456295

فروش ویژه زمستانه

 

تخفیف 20 درصدی در فروشگاه اینترنتی کتاب شرق

 

همه کتابهای سایت با 20 درصد تخفیف عرضه شده است .

 

 

 کاربران عزیز شما می توانید کتابهای موردنظر خود را به صورت آنلاین و یا تلفنی خریداری نمایید .

   تمامی کالاها و خدمات فروشگاه حسب مورد دارای مجوزهای مربوطه بوده و همه فعالیتهای این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

لازم به یادآوری است دامین  www.ketabeshahr.net  نیز وابسته به این مجموعه بوده وحکم واحد را دارد.

ناشران ، مولفان و مترجمانی که تمایل دارند کتابهایشان برای معرفی و فروش در سایت کتاب شرق قرار گیرد کافییست یک نسخه از کتابهای مورد نظر خود را به آدرس سایت ارسال نمایند .

آدرس : تهران خیابان اردیبهشت پایین تر از خیابان جمهوری پلاک 39 زنگ زیر همکف

ایمیل : info@ketabeshargh.com

Top