کتاب شرق

کتاب شرق

 

 

فروش ویژه تا پایان خردادماه

 

همه کتابهای سایت با 15 درصد تخفیف عرضه شده است .

 

 تلفن سفارشات 02166456295

کاربران گرامی شما می توانید کتابهای خود را به صورت اینترنتی و یا تلفنی خریداری نمایید .

از هفت پیکر تا هشت بهشت

255000 ریال
موجودی
نویسنده: محمدجعفر محجوب
ناشر: مروارید
موضوع: نقد ادبی
قطع: وزیری
نوع جلد: زرکوب
سال چاپ: 1393
نوبت چاپ: 1
تعداد صفحات: 472
شابک: 9789641911869

تأملاتی در شعر فارسی
این کتاب مجموعه‌ای از آثار تحقیقی دکتر محمدجعفر محجوب در دنیای بی‌کران ادبیات فارسی است. بعضی از این آثار به بررسی فرم و قالب شعر فارسی و بعضی دیگر به مضامین آن می‌پردازد. فردوسی، مولوی، سعدی، حافظ، عبید زاکانی و... از جمله شاعرانی هستند که مؤلف در این کتاب، آثارشان را نقد و بررسی کرده است.
مؤلف در مقالۀ اول به تعریف قصیده و انواع آن پرداخته و هدف از سرایش قصیده را بیان کرده است. همچنین در این مقاله به کهن‌ترین قصیدۀ فارسی که به دست ما رسیده اشاره می‌کند که به نظر ایشان قصیدۀ «مادرمی» رودکی است که دارای مقدمه‌ای در وصف شراب است که در اصطلاح ادب آن را خمریه گویند و در شعر عرب بعد از اسلام از تغزل‌های رایج و مطلوب به شمار می‌آمده است و در آن زبان خمریه‌ها ـ خاصه خمریات ابونواس حسن بن هانی شاعر ایرانی عرب‌زبان ـ شهرتی بسزا دارد.
در مقالۀ دوم مثنوی‌سرایی در زبان فارسی تا پایان قرن پنجم هجری بررسی شده است. مؤلف می‌گوید بر اساس مدارک موجود نخستین شعر فارسی تاریخ‌دار و موزون به وزن عروضی در قالب قصیده و به تقلید از شعر عربی سروده شد که این شعر همان شعر قصیدۀ معروف محمد بن وصف سیستانی است در مدح یعقوب لیث به مطلع:
ای امیری که امیران جهان خاصه و عام بنده و چاکر و مولای سگ‌بند و غلام
مؤلف در این مقال در ادامه به مثنوی‌هایی که در دورۀ سامانیان، غزنویان و سلجوقیان سروده شده، اشاره کرده و از هر یک از شاعران نمونه‌هایی را آورده است و یادآور می‌شود در دورۀ صفاری به مثنوی و مثنوی‌سرایی برنمی‌خوریم.
مؤلف در مقالۀ سوم به وامق و عذرای عنصری پرداخته و هدف از بیان آن را روشن شدن ارتباط داستان وامق و عذاری عنصری با واقعیت‌های تاریخی می‌داند و اینکه دانسته شود منظومۀ عنصری یکسره زادۀ تخیل داستان‌سرا نبوده است؛ ورنه با توجه به تمام اسناد و مدارکی که به دست آمده، باز تمام مطالب داستان روشن نیست و حتی نام اصلی و یونانی دو قهرمان اول داستان ـ وامق و عذرا ـ نیز به دست نیامده است.
مقدار:

فروشگاه اینترنتی کتاب شرق

 شماره های تماس :

 02166456295 - 02166453744

 کاربران عزیز شما می توانید کتابهای موردنظر خود را به صورت آنلاین

 

و یا تلفنی خریداری نمایید .

   تمامی کالاها و خدمات فروشگاه حسب مورد دارای مجوزهای مربوطه بوده و همه فعالیتهای این سایت تابع

قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

 

لازم به یادآوری است دامین  www.ketabeshahr.net  نیز وابسته به این مجموعه بوده وحکم واحد را دارد.

 

 

آدرس : تهران خیابان اردیبهشت پایین تر از خیابان جمهوری پلاک 39 زنگ زیر همکف

ایمیل : info@ketabeshargh.com

 

کاربران محترم انتشارات کوچ نیز وابسته به این مجموعه بوده و مولفان و مترجمانی که قصد چاپ کتاب دارند می توانند با این مجموعه تماس بگیرند .

Top