کتاب شرق

فروشگاه اینترنتی کتاب شرق

  تلفن سفارشات 02166453744 - 02166456295

اندیشه و ایمان در آزادی

320000 ریال
موجودی
نویسنده: محمدسروش محلاتی
ناشر: روزنه
موضوع: مکاتب و ادیان
قطع: وزیری
نوع جلد: شمیز
سال چاپ: 1395
نوبت چاپ: 1
تعداد صفحات: 358
شابک: 9782000487814

فرصت پرسش نباید فرصت شُبهه افکنی و توسعه تلقی شود؛ زیرا پرسش، با شُبهه تفاوت دارد و پرسشگر نیز با شُبهه آفرین فرق دارد. این دو موضوع، کاملاً از یکدیگر قابل تفکیک و تمایزند. در پرسش، شخص به دنبال تحقیق است. او به این که نمی داند، واقف شده و به جهل خود، آگاهی پیدا کرده و درصدد رسیدن به علم است؛ در حالی که در شبهه، شخص، درصدد آن است که علم مخاطب را به شک تبدیل کند. پرسشگر می خواهد که خود بفهمد، و شبهه افکن می خواهد بدون دلیل علمی، فهم دیگری را از او بگیرد و یقین او را متزلزل سازد. از این رو، پرسشگری، یک فعالیت مثبت و سازنده است؛ ولی شبهه آفرینی، یک فعالیت منفی و ویرانگر که در جهت آشفته کردن فضای ایمانی است

یکی از مقدّس ترین استعدادهایی که در بشر هست و شدیداً نیازمند آزادی است، «تفکّر» است. این استعداد بشری، برای ظهور و بروز، حتماً باید آزاد باشد؛ زیرا پیشرفت و تکامل بشر در گرو این آزادی است. اسلام، نه تنها آزادی تفکّر را مهم می داند و به اندیشیدن، توصیه و تشویق می کند و آن را عبادت می شمرد، بلکه تفکّر در برخی از مسائل را واجب و لازم می داند.
عقیده و ایمانی که اسلام بدان فرا می خواند و بر آن ارج می نهد، عقیده برخاسته از تحقیق است و چون تحقیق، بدون آزاد بودن فکر، تحقّق نمی یابد، از این رو، برای استوار سازی بنیادهای عقیدتی، نباید محدودیتی در فضای اندیشه و تعقّل وجود داشته باشد؛ زیرا هر حصاری که گستره تعقّل را محدود کند، به ایمان محقّقانه، آسیب می رساند.
مقدار:

فروشگاه اینترنتی کتاب شرق

 شماره های تماس :

 02166456295 - 02166453744

 کاربران عزیز شما می توانید کتابهای موردنظر خود را به صورت آنلاین

 

و یا تلفنی خریداری نمایید .

   تمامی کالاها و خدمات فروشگاه حسب مورد دارای مجوزهای مربوطه بوده و همه فعالیتهای این سایت تابع

قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

 

لازم به یادآوری است دامین  www.ketabeshahr.net  نیز وابسته به این مجموعه بوده وحکم واحد را دارد.

 

 

آدرس : تهران خیابان اردیبهشت پایین تر از خیابان جمهوری پلاک 39 زنگ زیر همکف

ایمیل : info@ketabeshargh.com

 

کاربران محترم انتشارات کوچ نیز وابسته به این مجموعه بوده و مولفان و مترجمانی که قصد چاپ کتاب دارند می توانند با این مجموعه تماس بگیرند .

Top