.

کتاب شرق

تخفیف ویژه بهاره در فروشگاه اینترنتی کتاب شرق

همه کتابهای سایت با 21 تا 30 درصد تخفیف عرضه شده است

 سفارش تلفنی کتاب : 02166456295

آتشکده

197500 ریال
موجودی
نویسنده: نیر تبریزی
ناشر: جمهوری
موضوع: شعر فارسی
قطع: وزیری
نوع جلد: زرکوب
سال چاپ: 1390
نوبت چاپ: 1
تعداد صفحات: 385
شابک: 9786005687378

میرزا محمد تقی مامقانی یا میرزا محمدتقی حجت‌الاسلام (زاده:؟ -درگذشت: تبریز ۱۲۹۷ خورشیدی) متخلص به نیّر، فقیه پیرو مکتب شیخیه و شاعر دوران قاجار بود.
دیوان اشعار وی بالغ بر ۳۰۰۰ بیت مشتمل بر سه بخش آتشکده، لاللی منظومه و دیوان غزلیات است که در ۱۲۷۱ خورشیدی سروده شده‌است و شامل قصاید، قطعات، مراثی و مدایح است. دیوان وی همچنین شامل اشعاری پیرامون واقعه عاشورا است. دیوان او در سال ۱۳۸۶ به تصحیح دکتر بهروز ثروتیان منتشر گردید.
پدر وی ملا محمد مامقانی در زمان محمد شاه و در زمان ولیعهدی ناصرالدین میرزا (ناصرالدین شاه)در تبریز در جلسه مناظره با علی محمد باب شرکت جست و در نهایت فتوای قتل وی را صادر کرد. حجة الاسلام نیر از آنجاکه معتقد بود در کتبی چون روضة الصفا و ناسخ التواریخ اطلاعات نادرستی در باب جلسه علما با باب ثبت گردیده است، پس از دیدارش با ناصرالدین شاه، رساله ای با نام «ناموس ناصری» نگاشت و آن را به ناصرالدین شاه تقدیم کرد. در آن کتاب ادعا می کند که پدرش محاورات مجلس مناظره با باب را من البدو الی الختم برای او تقریر کرده است و او جملگی آنها را ثبت می کند. این کتاب تحت عنوان «گفت و شنود سید علی محمد باب با روحانیون تبریز» به اهتمام حسن مرسلوند توسط نشر تاریخ ایران منتشر شده است. برای مثال یکی از نقدها و اختلاف روایتهای حجة الاسلام نیر در این کتاب با آثار دیگر تاریخی مربوط است به زمانی که باب را جهت گرفتن فتوای قتل به منزل آخوند ملا محمد حجة الاسلام -پدر حجة الاسلام نیر- می آورند. او که مدعی است خود در آن مجلس حاضر بوده، نقل مورخین راجع به اینکه باب وقتی متوجه شد که قرار است به فتوای قتل ملا محمد او را اعدام کنند، به التماس حجة الاسلام افتاده بود را رد می کند و می نویسد که باب در پاسخ به این خواسته پدر من که اگر دست از این ادعاها برداری و توبه کنی من تو را از این مهلکه خلاص میکنم ««گفت: حاشا، حرف همان است که گفته ام و جای توبه نیست»
مقدار:

فروشگاه اینترنتی کتاب ایران

آدرس : تهران خیابان اردیبهشت بالاتر از خیابان آذربایجان پ 39 زنگ اول سمت چپ

نظرات ، پیشنهادات ، شکایات : info@ketabeshargh.com

 

 شماره های تماس : 02166456295 - 02166453744

 

شماره همراه : 09129452845

 

 

 کاربران عزیز شما می توانید کتابهای موردنظر خود را به صورت آنلاین و یا تلفنی خریداری نمایید .

 

   تمامی کالاها و خدمات فروشگاه حسب مورد دارای مجوزهای مربوطه بوده و همه فعالیتهای این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

لازم به یادآوری است دامین  www.ketabeshahr.net  نیز وابسته به این مجموعه بوده وحکم واحد را دارد.

ناشران ، مولفان و مترجمانی که تمایل دارند کتابهایشان برای معرفی و فروش در سایت کتاب شرق قرار گیرد کافییست یک نسخه از کتابهای مورد نظر خود را به آدرس سایت ارسال نمایند .

 

 

Top