0
مجموع : 0 ریال
سبد خرید خالی است!
بروزرسانی

خنده سازان و خنده پردازان

550000 ریال
موجود
نويسنده: عمران صلاحی
ناشر: علم
زبان كتاب: فارسي
اندازه كتاب: رقعی شومیز
سال چاپ : 1398
تعداد صفحات : 342
دوره چاپ : 2
اشتراک

عمران صلاحی، از جمله چهره‌‌های شاخص طنز امروز، در دو عرصه‌ی طنزنویسی و تحقیقات طنز است. از جمله خدمات او به تحقیقات طنز، تلاش برای شناخت، تفكیك و تعریف شاخه‌های شوخ طبعی(هزل، هجو، لطیفه، فكاهه، طنز و...) است كه این امر گاه به آفرینش واژه‌های جدید نیز از سوی صلاحی انجامیده است. عنوان كتاب خنده سازان و خنده پردازان یكی از مصادیق این امر است. در ادبیات معاصر كشورمان، چند دهه است كه هر اثر دارای رگه‌‌هایی از شوخ طبعی را بدون در نظر گرفتن تفاوت میان گونه‌های شوخ‌طبعی(هزل، هجو، فكاهه و...) طنز مى‌نامند(پیش از این، آن را فكاهی می‌نامیدند)، در حالی كه طنز، تنها یكی از شاخه‌های ادبیات شوخ‌طبعانه است و با لطیفه و هزل و هجو و فكاهه متفاوت است. صلاحی برای پرهیز از این اشتباه رایج، عبارت «خنده‌سازان و خنده‌پردازان» را به جای «طنزنویسان و طنزپردازان» به كار گرفته است. «خنده‌سازان» كسانی هستند كه مضاحك را ساخته یا نگاشته‌اند(مثل دهخدا، عبید و ...) خنده‌پردازان، حافظان و اشاعه‌دهندگان مضاحك‌اند كه آن را گردآوری كرده یا درباره مضاحك، مقاله یا كتاب نوشته‌اند(مثل فخرالدین‌علی‌صفی، گردآورنده‌ی ‌لطایف‌الطوائف).

كتاب با مقدمه آغاز می‌شود و پس از ارائه‌ی نمونه‌هایی چند از طنز در ادب كهن فارسی، طی سه بخش، خنده‌سازان و خنده‌پردازان را معرفی می‌كند. ابتدا در بخشی با همین نام (خنده‌سازان و خنده‌پردازان) به معرفی آثار نویسندگانی مى‌پردازد كه در محدوده‌ی زمانی عبید زاكانی تا دهخدا قرار دارند. طنز قدیم با عبید آغاز می‌شود و ظنز جدید با دهخدا. در این بخش، ما با آثار هفده چهره‌ی ماندگار و مهم طنز در محدوده زمانی عبید تا دهخدا،‌ به ترتیب تاریخی آشنا مى‌شویم. آقا جمال خوانساری(صاحب عقاید‌النساء) مُذَهَب اصفهانی(صاحب تذكره‌ی یخچالیه)، فخرالدین‌علی‌صفی(صاحب لطایف‌الطوائف) ‌از آن جمله‌اند.

در بخش بعدی(طنزاللغات)، شش فرهنگ طنزآمیز فارسی معرفی شده است. این فرهنگها عبارت‌اند از: رساله‌ی تعریفات عبید، فرهنگ دیوان اطعمه بسحاق، ده فصل نظام قاری، نصاب نعمت خان عالی، نصاب‌الرجال اورنگ شیرازی و مرآت البهاء شریعتمداری تبریزی. بخش انتهایی كتاب «خارج از محدوه» نام دارد و در آن، كتابها و آثار پنج طنزنویس كه به لحاظ زمانی در بخش «خنده‌سازان و خنده‌پردازان» (بخش اول) نمى‌گنجد، معرفی شده‌اند. صلاحی در مقدمه نوشته است: "ترتیب‌دهنده یا به قول محققان آذربایجانی ترتیباتچی می‌خواست از قزوین حركت كند و دوباره به قزوین برسد. اما عده‌ای خارج از محدوده قرار گرفتند. یعنی این‌ور و آن‌ور پرانتز ماندند. این عده را در خارج از محدوده اسكان دادیم." خارج از محدوده‌ایها عبارت‌اند از: نظامی گنجوی، خاكشیر اصفهانی، ابن‌جنی(فرات)، اجنه(سید علامرضا روحانی) و تولّلی.

 شماره های تماس :

 

 02166456295 

 

09129452845


 

تمامی کالاها و خدمات فروشگاه حسب مورد دارای مجوزهای مربوطه بوده و همه فعالیتهای این

 

سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

 

لازم به یادآوری است دامین  www.ketabeshahr.net  نیز وابسته به این مجموعه بوده

 

وحکم واحد را دارد.

 

 

آدرس : تهران خیابان اردیبهشت پایین تر از خیابان جمهوری پلاک 39 زنگ زیر همکف

 

 

ایمیل : info@ketabeshargh.com

 

کاربران محترم انتشارات کوچ نیز وابسته به این مجموعه بوده و مولفان و مترجمانی که قصد چاپ کتاب دارند می توانند با این مجموعه تماس بگیرند .

بالا