کتاب شرق

همه کتابهای سایت با 15 درصد تخفیف عرضه شده است.

تلفن سفارشات و پیگیری : 02166456295

قلمرو ادبیات حماسی ایران،دو جلدی

نام نویسنده : حسين رزمجو
نام انتشارات : پژوهشگاه علوم انساني
سال انتشار : 1388
نوبت چاپ: 2
شابک کتاب : 9780044261643
جلد کتاب : گالينگور
قطع : رقعي
تعداد صفحات : 985
وزن کتاب : 4000
مقدار:

در حوزه پژوهش در ادبیات حماسی، تاکنون آثار متعددی در قالب کتاب یا مقاله نوشته شده است. از جمله، کتاب حماسه سرایی در ایران تألیف مرحوم دکتر ذبیح الله صفا که سال ها است به عنوان مأخذ اصلی در برنامه درسی ادبیات حماسی دوره دکترای رشته زبان و ادبیات فارسی تدریس می شود. گذشتِ بیش از شصت سال از زمان تألیف این کتاب و حجم وسیع تحقیقات تازه ادب پژوهان ایرانی و خارجی درباره ادبیات حماسی فارسی و حماسه سرایان ایرانی، به ویژه فردوسی و شاهنامه او، و نیز کاستی هایی که در این کتاب دیده می شود، از جمله نپرداختن به بحث هایی نظیر اساطیر و رابطه آنها با داستان های حماسی ایران باستان، حماسه های عرفانی، وضعیت حماسه سرایی در دوران معاصر، اختصار در بحث حماسه های تاریخی و دینی، تجدیدنظر در کتاب مذکور یا تألیف کتابی تازه در این باره را می طلبیده است.

کتاب دو جلدی قلمرو و ادبیات حماسی ایران، در واقع پاسخی به این کاستی ها است. دکتر حسین رزمجو درباره ضرورت تألیف این کتاب می نویسد: «اما این کتاب (کتاب حماسه سرایی در ایران، تألیف ذبیح الله صفا) که زمان تألیف آن به افزون بر شصت سال قبل می رسد، با توجه به آنکه ــ در این فاصله از زمان ــ تحقیقات تازه ای توسط ادب پژوهان ایرانی و خارجی درباره ادبیات حماسی فارسی و حماسه سرایان بزرگ ایران مخصوصا فردوسی و شاهنامه او ــ انجام گرفته است، که از جمله آنها مقالات محققانه ای است که برای دو کنگره بزرگ بین المللی هزاره تولد فردوسی و تدوین شاهنامه او که در مهرماه 1313 و دی ماه 1369 ش در تهران تشکیل شد، فراهم آمده و با عناوین: «هزاره فردوسی» و «نمیرم از این پس که من زنده ام» چاپ و منتشر شده است. همچنین در فرصت های دیگری نظیر همایش هایی چون کنگره بین المللی بزرگداشت نهمین سده تولد حکیم نظامی گنجوی که در تیرماه 1370 در دانشگاه تبریز برگزار شد و مجموعه مقالات و سخنرانی های آن در سه جلد چاپ و منتشر شد، یا سمینار سراسری که برای بزرگداشت ملابمانعلی راجی کرمانی ــ صاحب منظومه حماسی ـ دینی، حماسه حیدری در مهرماه 1377 در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد، همچنین همایشی که در آبان ماه 1378 به منظور بزرگداشت از مقام ادبی ابن حسام خوسفی، سراینده منظومه حماسی ــ دینی «خاوران نامه» در دانشگاه بیرجند منعقد شد و دیگر نشست های علمی ـ ادبی که در این مدت در داخل و خارج از ایران درباره فردوسی به وجود آمده و حاصل آن دهها مقاله و کتاب معتبر شده است که مضامین اغلب آنها نکته های بکر و تازه ای است، که در کتاب حماسه سرایی در ایران وجود ندارد.»

یکی از اهداف مؤلف کتاب قلمرو ادبیات حماسی ایران، مأخذشناسی تحلیلی و ارائه منابع لازم درباره حماسه سرایی در ایران بوده است. در واقع از مهم ترین ویژگی های این کتاب، مآخذ و پی نوشت های متعددی است که نویسنده در نگارش کتاب از آن ها بهره برده است. علاوه بر آن، کتابنامه هایی که در پایان هر بخش آمده است، افزون بر راهنمایی برای مطالعات بیشتر برای پژوهشگران و دانشجویان درباره مطالب هر بخش، به تنهایی کتاب و مرجعی ارزشمند برای مطالعات حماسه شناسی و فردوسی شناسی است.

فروشگاه اینترنتی کتاب شرق

 شماره های تماس :

 

 02166456295 

09129452845


 

همه کتابهای سایت با 15 درصد تخفیف شده است .

   تمامی کالاها و خدمات فروشگاه حسب مورد دارای مجوزهای مربوطه بوده و همه فعالیتهای این سایت تابع

قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

 

لازم به یادآوری است دامین  www.ketabeshahr.net  نیز وابسته به این مجموعه بوده وحکم واحد را دارد.

 

 

آدرس : تهران خیابان اردیبهشت پایین تر از خیابان جمهوری پلاک 39 زنگ زیر همکف

ایمیل : info@ketabeshargh.com

 

کاربران محترم انتشارات کوچ نیز وابسته به این مجموعه بوده و مولفان و مترجمانی که قصد چاپ کتاب دارند می توانند با این مجموعه تماس بگیرند .

Top